Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Koncert Sepia Ensemble w Tallinnie

11 kwietnia 2015, godz. 18:00-20:00

10zł

W ramach odbywających się w dniach 10-17 kwietnia Estońskich Dni Muzyki w Tallinnie wystąpi polski zespół Sepia Ensemble. Koncert jest częścią projektu Zooming: Estonia, który realizowany jest od 2014 r. i ma na celu przybliżenie współczesnej muzyki estońskiej w Polsce, a dzięki temu wydarzeniu również polskiej w Estonii. Koncert odbędzie się 11 kwietnia.

Współczesna muzyka Estonii wydaje się z jednej strony bardzo rozpoznawalna, a z drugiej bardzo różnorodna i trudna do jednoznacznego określenia. Brzmi w niej liryzm, nostalgia, a w twórczości kompozytorów młodszego pokolenia także najnowsze, rozwinięte techniki instrumentalne, a więc jest to interesujące połączenie tradycji z nowoczesnością. Z drugiej strony, co oczywiste, jest różnorodna, jeśli spojrzeć indywidualnie na twórczość poszczególnych kompozytorów i ich język muzyczny, styl i technikę. Może zatem nie warto doszukiwać się jakiś szczególnych cech narodowych w muzyce współczesnej tego kraju, a najbardziej rozpoznawalnym wyróżnikiem niech będzie po prostu, że jest estońska. Celem projektu Zooming: Estonia realizowanego przez SONORĘ i Sepia Ensemble jest ukazanie słuchaczom, rzecz jasna tylko w pewnym fragmencie, najciekawszych zjawisk, nazwisk, utworów we współczesnej muzyce estońskiej. Do programu wybrane zostały te kompozycje, które dość wyraźnie określają tożsamość tej muzyki, a jednocześnie ukazują nowe aspekty brzmieniowe, w których specjalizuje się Sepia Ensemble. Celem projektu jest także prezentacja dzieł kompozytorów estońskich w przekroju generacji – od nazwisk uznanych, światowych, aż do stojących u progu drogi twórczej, najmłodszego pokolenia.

 

Program koncertu:

Maria Kõrvits – Kwartet fortepianowy (2008)

Andrus Kallastu – Tropus De profundis na flet, klarnet, perkusję, fortepian, skrzypce i wiolonczelę (2013)

Age Veeroos – nowy utwór na flet, puzon, dwoje skrzypiec, wiolonczelę, kontrabas, fortepian i perkusję – prawykonanie, zamówienie Estonian Music Days

Tõnu Kõrvits – Thule Patterns na kwartet smyczkowy (2007)

Mari Vihmand – Gib uns lange Lachen im kurzen Sommer (Give Us a Long Laugh in a Short Summer) na flet, klarnet, puzon, skrzypce, altówkę, wiolonczelę, kontrabas, fortepian i fonogram (2005)

***

Ewa Fabiańska-Jelińska – Miniatures sonoristiques na puzon (2011)

Witold Lutosławski – Grave. Metamorphoses na wiolonczelę i fortepian (1981)

Michał Ossowski – Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2014) – prawykonanie

Rafał Zapała – Scherzo na sześć instrumentów (2014)

Artur Kroschel – Fracture na flet, klarnet, skrzypce, altówkę, fortepian i perkusję (2006/07)

Kazimierz Serocki – Swinging music na klarnet, puzon, kontrabas i fortepian (1970)

Szczegóły

Data:
11 kwietnia 2015
Czas:
18:00-20:00
Koszt:
10zł
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Miejsce

Tallinna Reaalkooli saal
Estonia pst 6
Tallinn, 10148 Estonia
+ Google Map