Home / Podróże / Miasta / Tartu, miasto dobrych myśli

Tartu, miasto dobrych myśli

Tartu to drugie co do wielkości miasto w Estonii. Leży na południe od Tallina, około 2,5 godziny jazdy autobusem. Połączenie jest bardzo dobre i co godzinę do późnej nocy odjeżdżają ekspresowe autobusy ze stolicy do Tartu. Bilet to wydatek rzędu 4,5 Euro.

Pierwszy budynek, który zwraca od razu uwagę, to nowoczesny i wysoki hotel, który zdaje się wyprzedzać o sto lat okoliczną architekturę. Po jednej stronie rozciąga się Stare Miasto, a po drugiej ruchliwy targ uliczny.

Już w Tallinie można dostać mapę miasta za darmo, ale po przyjeździe najłatwiej jest po prostu spytać się od drogę młodego człowieka; większość dobrze mówi po angielsku.

Komunikacja miejska jest zorganizowana bardzo dobrze. W małym mieście autobusy kursują rzadziej (co 15 – 20 minut), ale za to na każdym przystanku można znaleźć dużą, czytelną mapę miasta z opisem wszystkich tras i zaznaczonym miejscem, w którym się aktualnie znajdujemy.

Rynek Główny nie jest schowany gdzieś za murami, lecz otwiera się przed nami od razu po przekroczeniu rzeki Emajőgi. Bardzo sympatyczne wrażenie na mnie zrobiły powiewające wokoło biało czerwone flagi, zupełnie jak nasze narodowe. Są to oficjalne kolory miasta Tartu i zostały one nadane przez naszego króla Stefana Batorego, który zafundował miastu kolegium jezuickie.

Na Rynku Głównym, przed Urzędem Miasta, uwagę zwraca fontanna. Jej “centrum” to zaskakująco cukierkowaty, jak na Estonię, rzeźba pary młodych ludzi w miłosnym uścisku, stojących pod parasolem.

Wśród rozmaitości kuchni tartuskiej zwracaj uwagę na naleśniki podawane z lodami o rożnych smakach. Przysmak ten serwowany jest w restauracji Maailm na ulicy Rüütli tuz obok Rynku Głównego.

Estonia stara się być tygrysem internetowym w Europie, dlatego też najłatwiej jest szukać informacji na stronach internetowych. Większość z nich jest po angielsku. Tartu także posiada bardzo profesjonalnie opracowaną stronę internetową: www.tartu.ee , na której jest wszystko, czego turysta potrzebuje.

To bardzo ciekawe miasto. Przede wszystkim jest to miasto młode, pełne studentów. Znajdują się tu bowiem dwie najważniejsze uczelnie w Estonii: Uniwersytet Tartuski oraz Estońska Akademia Rolnicza. Tartu jest miastem o bogatej historii, z dziesiątkami muzeów historycznych, galerii sztuki. Przez cały rok w Tartu odbywają się wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne.

About Paweł Waryszak