Home / Blog / Start-up Estonia

Start-up Estonia

W jednym z ostatnich artykułów BBC opisujących Estonię można przeczytać, że Estonia przypomina start-up. Cóż to takiego? Powiedzmy, że to młoda firma próbująca zwojować świat w oparciu o innowacyjny pomysł.

Estonia rzeczywiście jest młodą „firmą” w branży „państw”. 20 lat od odzyskania niepodległości to nie jest długi okres, a Estonii udało się już wiele osiągnąć. Estońskim zdobyczom przypinane są zwykle etykietki „innowacyjność” czy „nowoczesność”. Tak otagowany kraj dał światu Hotmaila czy Skype – to znane marki. Często pojawiają się także artykuły w prasie światowej o kolejnych estońskich projektach, nie zawsze prywatnych – m.in. cyberarmii czy centrum cyberobrony.

Miejmy nadzieję, że ten start-up szybko stanie się prężnie rozwijającym liderem innowacji.

About Kazimierz Popławski

Twórca i redaktor naczelny portali Eesti.pl i PrzegladBaltycki.pl.

 • n85

  „Tak otagowany kraj dał światu Hotmaila” – można prosić o jakieś źródło? W artykule opisującym historię powstania Hotmaila (linkowanym z wikipedii) czytamy:
  „Hotmail was born on July 4th, 1996 – the creation of a Silicon Valley startup founded by Sabeer Bhatia and Jack Smith.”
  We wspomnianym artykule (jak również w wikipedii) nie widzę żadnej wzmianki o jakimś szczególnym udziale Estończyków w powstaniu lub rozwijaniu Hotmaila. Skąd więc to stwierdzenie?

  • eesti.pl

   proszę spojrzeć tutaj: http://web-static.vm.ee/static/failid/378/IT_achievements2.pdf. jest to artykuł przygotowany przez estońskie ministerstwo spraw zagranicznych.

   • n85

    Dziękuję za link. Faktycznie startup Hotmail był finansowany przez fundusz venture capital Draper Fisher Jurvetson, którego dyrektorem zarządzającym jest Steven Jurvetson. Niemniej jednak określanie Estonii jako „homeland of Hotmail” (cyt. z artykułu) wydaje się być trochę „naciągane” 🙂
    Pozdrawiam!

    • eesti.pl

     Sukces ma zawsze wielu ojców 😉