Home / Blog / Podróż do Estonii – kilka wskazówek

Podróż do Estonii – kilka wskazówek

Ceny w Estonii są coraz wyższe (ponad 10% inflacja), jednak łatwo zniwelować tę różnicę stosując się do kilku porad do przeczytania poniżej.

Dojazd – autobusy
Z Polski do Estonii dojeżdżają dwie firmy – Ecolines i Eurolines. Różnice w cenach pomiędzy przewoźnikami to kilkadziesiąt złotych. Dodatkowo przewoźnicy oferują różne sposoby wpłatności oraz możliwość wyboru waluty. Warto zwrócić uwagę, że opłata w euro najczęściej jest dużo niższa niż w złotówkach.

Niestety nie ma taniej linii lotniczej, która oferowałaby przeloty z Polski do Estonii. Jedyna możliwa opcja to PLL Lot, ceny rozpoczynają się od 1000 zł.

Wymiana walut
Najbardziej opłacalną opcją jest wymiana złotówek na korony w Estonii. Warto jednak przy tym zwrócić uwagę na kursy wymiany walut. Różnią się one nawet o 25% pomiędzy kantorami. Obecnie najlepsze oferty to nieco ponad 4.80 korony za 1 złotówkę (przy wymianie kwot będących równowartością ponad 100 euro).
Jest oczywiście możliwość wymiany w Polsce złotówek na euro i kolejnej wymiany euro na korony w Estonii. Podobnie jak w przypadku wymiany złotówek, prowizja przy wymianie większej kwoty jest niewielka lub nie jest pobierana.

Płatności kartami
W przypadku płatności kartami płatniczymi bądź kredytowymi, średni przelicznik jest nieco gorszy niż w przypadku wymiany waluty w najlepszych kantorach i wynosi około 4.60 korony za złotówkę. Podobne stawki obowiązują przy pobieraniu pieniędzy w bankomatach. Warto również zwrócić uwagę, że opłaty pobierane mogą być uzależnione od rodzaju karty (płatnicza/kredytowa itd.).

Czas wolny
Może mniej istotna porada, ale myślę, że warto o tym wspomnieć. W estońskich parkach można bez problemu wylegiwać się na trawnikach, a przy tym nikt nie będzie nas ścigał za niszczenie zieleni.
Warto także zwrócić uwagę na zakaz sprzedaży alkoholu (w sklepach) po godzinie 22:00, w związku z tym właściwie też nie ma sklepów całodobowych. Po wspomnianej godzinie jedynie w lokalach takich jak puby, restauracje czy kluby można kupować i spożywać alkohol.

Wczoraj wróciłem na kilka dni do Polski. Teraz mam czas na przepakowanie się, wyspanie się i już we wtorek wyjazd na kolejny kurs.

About Kazimierz Popławski

Twórca i redaktor naczelny portali Eesti.pl i PrzegladBaltycki.pl.