Home / Blog / Nauka języka estońskiego

Nauka języka estońskiego

Język estoński nie należy do najłatwiejszych. Należy do zupełnie innej rodziny językowej – ugro-fińskiej, więc różnice są większe niż między np. polskim i niemieckim. Na całym świecie jezykiem estońskim posługuje się ponad milion osób. W Polsce języka estońskiego uczyć się można jedynie w kilku miejscach – w Warszawie (na Uniwersytecie Warszwskim – w ramach lektoratów oraz od tego roku na Ugrofinistyce), w Krakowie (na Uniwersytecie Jagiellońskim na Hungarystyce) oraz w Poznaniu.

Nauka języka estońskiego nie jest łatwa. Dla przykładu można wspomnieć o 14 przypadkach, konieczności trzech podstawowych form rzeczownik, przymiotników i właściwie też czasowników. Z ciekawszych rzeczy można wymienić też, że w estońskim nie ma rodzajów (to jest bardzo abstrakcyjne dla nas, ale przynajmniej nieco ułatwia naukę), nie ma także czasu przyszłego (wynika z kontekstu).

Można zadać pytanie po co uczyć się języka estońskiego – w końcu posługuje się nim około milion osób? Powody mogą być różne – dla przyjemności, z ciekawości itd., ale też znajomość estońskiego jest bardzo opłacalna. Jeśli ktoś waha się, czy uczyć się i nie przemawiają do niego inne argumenty, powinien wziąć pod uwagę ten ostatni.;)

About Kazimierz Popławski

Twórca i redaktor naczelny portali Eesti.pl i PrzegladBaltycki.pl.