Home / Podróże / Läänemaa

Läänemaa

Stolicą regionu jest Haapsalu. Region liczy 28 232 (1 stycznia 2003) mieszkańców. Największe miasta to: Haapsalu i Lihula. Region położony jest w północno-zachodniej Estonii. Oprócz części lądowej region tworzy wyspa Vormsi.

Atrakcje turystyczne

Rezerwat Matsalu położony na południe od Haapsalu jest sanktuarium, ptaków, o światowej sławie. Około 10 kilometrów na wschód od Haapsalu w Teabala w pobliżu trasy Tallinn – Haapsalu znajduje się dom Antsa Laikmaa. W domu tym znajduje się Muzeum Antsa Laikmaa poświęcone życiu i twórczości tego estońskiego malarza. Dom i jego otoczenie są atrakcją samą w sobie z powodu unikatowej architektury.

Vormsi

Vormsi, dawniej zwana Worms, jest czwartą pod względem wielkości wyspą w Estonii, liczącą 93 km2 powierzchni i 340 mieszkańców. Leży między Hiiumą a półwyspem Noarootsi, od którego dzieli ją szeroka na 3 km cieśnina Voosi kurk. Krajobraz wyspy zdominowany jest przez lasy, śródleśne łąki i krzewy jałowcowe. Ciekawe są również kamienne bloki zalegające na brzegach. W przeszłości wyspa zaludniona była głównie przez Szwedów mieszkających na niej od XIII wieku do końca II wojny światowej. Po mniejszości szwedzkiej pozostały do dziś formy budownictwa wiejskiego, a także nazwy miejscowości, takie jak: Sviby, Norrby, Ralby, Borrby czy Saxby. Wśród zabytków na uwagę zasługuje jednonawowy kościół w Hullo (1330 rok) z białego kamienia, przebudowany w 1632 roku, z XV-wiecznym chórem wewnątrz. Na starym szwedzkim cmentarzu obejrzeć można nagrobki z oryginalnymi krzyżami. Między Saxby a Kersletti (Karrslatt) warto zwrócić uwagę na piękne klifowe wybrzeże, oraz latarnię morską wysokości 24 m, postawioną w 1864 roku. Wąski, żwirowy półwysep Rumpoein, na południe od Hullo, uznany został za rezerwat przyrody. Jedną z form spędzania czasu na Vormsi są wycieczki rowerowe lub piesze. W ustronnych zakątkach można rozbić namiot i zorganizować biwak. Port w Sviby, głębokości 2,5 m, przystosowany jest do przyjmowania jachtów.

About Portal Eesti.pl

Portal Eesti.pl
Portal estoński Eesti.pl od 2003 roku dostarcza informacji o Estonii. W naszych zasobach znajduje się obecnie prawie 600 artykułów, aktualności, tekstów informacyjnych, lekcji języka estońskiego, galerii i innych. Nasze treści pokrywają pełne spektrum tematów związanych z Estonią i w mniejszym stopniu z krajami bałtyckimi i nordyckimi.