Home / Podróże / Lääne-Virumaa

Lääne-Virumaa

Stolicą regionu jest Rakvere. Region położony jest w północnej Estonii.

Atrakcje turystyczne

Około 24 kilometrów na północ od Rakvere położone jest miasteczko Vihula. Znajduje się tutaj jeden z ponad 1000 estońskich dworów. Na posiadłość w Vihula składa się ponad 25 budynków, duży park w stylu angielskim oraz sztuczne jezioro. Zwiedzanie dworu w Vihula jest nieodpłatne. Na północ od Vihula jest mała wieś Altja. Ta 400 letnia wieś rybacka pozwala poznać uroki lokalnego nadmorskiego życia. Można tu wypróbować swój talent wokalny w tradycyjnym wiejskim śpiewie (küga), odwiedzić tawernę oraz obejrzeć szopy rybackie, w których przechowuje się sieci rybackie. 5 kilometrów od Altja położony jest Dwór Sagadi. Zbudowany został w 1749 roku. Obecnie znajduje się w nim muzeum Dworu Sagadi, muzeum leśnictwa, park i hotel. Wnętrza dworu były odrestaurowane i umeblowane zgodnie ze stylem panującym w nim przed wiekami. Kilka kilometrów na południowy – zachód od Sagadi położone jest Palmse, w którym mieści się centrum turystyczne Parku Narodowego Lahemaa. Rozległy 72 500 hektarowy Park Narodowy Lahemaa (co znaczy “teren zatok”) jest jednym z największy obszarów chroniących lasy w Europie. Na terenie Lahemaa można odnaleźć 838 gatunków roślin z czego 26 to rzadkie gatunki, 100 różnych gatunków mchu, 150 gatunków grzybów, ponad 50 gatunków ssaków włączając dziki i łosie, ponad 222 różne gatunki ptaków. Odwiedzający centrum w Palmse może otrzymać szczegółowe informacje o wielu atrakcjach oferowanych przez Park Narodowy Lahemaa. W Palmse znajduje się też XVIII wieczny dwór. Majątek Palmse funkcjonuje obecnie jako muzeum i oferuje wycieczki po odrestaurowanej posiadłości. Na majątek składa się: zalesiony park, jezioro oraz ogród z kompleksem zabudowań dworskich. Można zwiedzić wystawę starych samochodów, rowerów i powozów.

Pandivere

Wysoczyzna Pandivere znajduje się w północno-wschodniej części kraju, na południe od Rakvere. Największe wzniesienie to Emumägi osiągające 166 metrów wysokości. Największe miasta położone na wysoczyźnie to Tamsalu, Laekvere, Simuna, Kiltsi i Väike-Maarja oraz położone na obrzeżach wysoczyzny Rakvere i Tapa. Są tu źródła rzek: Pőltsamaa, Pärnu, Jägala, Soodla, Valgejőgi, Loobu, Kunda, Purtse i Pedja.

About Portal Eesti.pl

Portal Eesti.pl
Portal estoński Eesti.pl od 2003 roku dostarcza informacji o Estonii. W naszych zasobach znajduje się obecnie prawie 600 artykułów, aktualności, tekstów informacyjnych, lekcji języka estońskiego, galerii i innych. Nasze treści pokrywają pełne spektrum tematów związanych z Estonią i w mniejszym stopniu z krajami bałtyckimi i nordyckimi.