Home / Podróże / Harjumaa

Harjumaa

Stolicą regionu jest Tallinn. Region liczy 522 252 (1 stycznia 2003) mieszkańców. Największe miasta to: Tallinn, Maardu, Kehra, Loksa, Saue, Keila i Paldiski. Położony jest w północnej Estonii.

Atrakcje turystyczne

Około 20 kilometrów na wschód od Tallinna znajduje się Rezerwat Dziedzictwa Rebala. Chociaż ma on powierzchnie jedynie 25 kilometrów kwadratowych, szczyci się największą liczbą znalezisk archeologicznych w całej Estonii. W Joelähtme znajduje się Muzeum Rezerwatu Rebala. Można odnaleźć w nim przedmioty i narzędzia kamienne z cmentarzysk epoki brązu. W pobliżu muzeum znajduje się neogotycki kościół pochodzący z XIV wieku. W środku świątyni znajduje się zachowany renesansowy pulpit z 1693 roku i barokowy ołtarz z 1670 roku. Na starej drodze do Narvy znajduje się stuletni most kamienny. Pochodząca z XV wieku Kaplica w Saha jest kolejnym interesującym miejscem w Rezerwacie. To miejsce było jednym z najwcześniejszych, chrześcijańskich obiektów umacniania wiary, w Estonii. W Rezerwacie Rebala znajduje się także najwyższy wodospad w Estonii. Wodospad Jägala ma 7,2 metra wysokości. Wodospad tworzą: klif zbudowany z wapiennej skały oraz rzeka Jägala. Około 30 kilometrów na wschód od Joelähtme w pobliżu drogi Tallinn-Narva, skręcając w kierunku Loksa znajduje się Naturalny Szlak Moczar Viru. Ten 3,5 kilometrowy naturalny szlak jest drewnianą ścieżką prowadzącą przez jedne z wielu estońskich bagien (około trzecia część powierzchni kraju to bagna). Dzięki ścieżce lub wieży obserwacyjnej poznać można unikatową właściwość estońskiej przyrody. Niedaleko znajduje się majątek Kolga. Posiadłość Kolga – piękny kompleks w klasycznym stylu – był początkowo rozwijany przez Zakon Cystersów na początku XIII wieku. Następnie, prawdopodobnie trafił szwedzkich monarchów. W 1581 roku szwedzki król oddał majątek dowódcy szwedzkiej armii. W roku 1658, w wyniku mariaży, dwór przeszedł w ręce rodziny Stenbock, do której ów dwór należy do dziś. Majątek nie jest całkowicie odrestaurowany co daje sposobność poznania wartości oryginalnej architektury. Przez pewien czas Dwór Kolga był uważany za największą i najpiękniejszą posiadłość dworską w całej Północnej Europie.

Klooga

Miejscowość w zachodniej części regionu, nad Zatoką Fińską, około 25 kilometrów na zachód od Tallina. W czasie II wojny światowej Niemcy założyli w niej obóz koncentracyjny.

About Portal Eesti.pl

Portal Eesti.pl
Portal estoński Eesti.pl od 2003 roku dostarcza informacji o Estonii. W naszych zasobach znajduje się obecnie prawie 600 artykułów, aktualności, tekstów informacyjnych, lekcji języka estońskiego, galerii i innych. Nasze treści pokrywają pełne spektrum tematów związanych z Estonią i w mniejszym stopniu z krajami bałtyckimi i nordyckimi.