Home / Blog / Estońskie festiwale, które zachwycą
Viljandi Parimmuusika (2011)

Estońskie festiwale, które zachwycą

Odwiedzając Estonię latem warto połączyć zwiedzanie, leniwe popołudnia na dzikich plażach z uczestnictwem w wydarzeniach kulturalnych. W ciągu estońskiego krótkiego lata ma miejsce wiele wydarzeń, a z pośród nich można wyróżnić kilka, które zachwycą i zauroczą uczestników.

Odwiedzając stolicę Estonii, oprócz przepięknej Starówki warto odwiedzić mniej popularne, ale równie zachwycające miejsca. Jedną z takich architektonicznych osobliwości są dawne, położone nad morzem koszary – Patarei. Porzucone przez lata obiekty od czasu do czasu goszczą ciekawe wydarzenia kulturalne. Aby poczuć atmosferę tego miejsca połączoną z porządną dawką muzyki alternatywnej warto wybrać się na festiwal Patarei Kultuuritolm, który odbywa się w dniach 13-14 lipca.

Ostatni weekend lipca (25-28 lipca) warto spędzić w Viljandi, gdzie odbywa się festiwal folkowyParimmuusika. Całe miasto zamienia się w scenę dla najlepszych kapel z kraju i zza granicy. Muzyka rozbrzmiewa w ruinach zamku, na placach, w parkach i na ulicach. W czasie wydarzenia odbywają się warsztaty tańca, można nabyć produkty tradycyjne, a przede wszystkim poznać dziesiątki ciekawych i/lub zwariowanych ludzi.

W południowej Estonii, w pobliżu Otepää, 2-3 sierpnia odbywa się festiwal muzyczny Leigo Järvemuusikana jeziorze Leigo. To co wyróżnia ten festiwal to świetny program – swoje utwory wykonują największe gwiazdy estońskiej muzyki. Druga rzecz to oprawa tego wydarzenia. Scena zlokalizowana jest na wysepce na jeziorze, a publiczność zasiada na jego brzegach. Artyści wykonują swoje utwory wieczorami, więc festiwal w ciągu nocy przeradza się w efektowny pokaz ognia i światła.

Na początku sierpnia (3) na kawę warto wybrać się do Kärdla, gdzie odbywa się dzień kawiarni (Kohvikutepäev). W tym dniu otwierają się tak znane kawiarnie ogrodowe, jak i prywatne podwórka. Wyspiarska tradycja parzenia i picia kawy staje się powszechnym świętem, w którym uczestniczyć mogą również goście.

Również 3 sierpnia w Luhamaa odbywa się dzień Seto Kuningriik, a więc dzień Królestwa Seto. Lud Seto wybiera wówczas swojego króla, a lokalni twórcy oferują swoje produkty – tradycyjne rękodzieło i ubrania.

About Kazimierz Popławski

Twórca i redaktor naczelny portali Eesti.pl i PrzegladBaltycki.pl.