Home / Podróże / Estoński smak, czyli pamiątki z Estonii

Estoński smak, czyli pamiątki z Estonii

Jaką pamiątkę przywieźć z Estonii? Jakim estońskim specjałem zaskoczyć po powrocie tęskniących znajomych? Podpowiadamy kilka rozwiązań.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Subskrybuj nasz newsletter!
Raz w miesiącu otrzymasz na swoją skrzynkę wiadomość z nowymi artykułami.

Vana Tallinn

Vana Tallinn

Niepodzielnym królem pamiątek z Estonii pozostaje Vana Tallinn – słodki likier, który w smaku przypomina rum. Ten lokalny specjał sprzedawany i podawany jest w różnych wersjach: 40, 45 i 50-procentowej, ale także w wersji kremowej z obniżoną zawartością alkoholu. Sezonowo dostępne są również inne wersje, jak chociażby bożonarodzeniowa zimą. Warto też zastanowić się również nad innymi smakołykami, jak np. wino rabarbarowe.

Przeczytaj także:  Jak dojechać do Estonii?

To dla smakoszy mocniejszych trunków, a co dla abstynentów? Estonia podobnie jak kraje nordyckie słynie z rękodzieła – w Tallinnie na każdym kroku do swoich wnętrz zapraszają sklepy wypełnione wzorzystymi swetrami, skarpetami i rękawami, sklepy z przeróżnymi akcesoriami zdobionymi lokalnymi wzorami ludowymi, czy galerie oferujące wyroby ze szkła czy ceramikę.

Miłośnicy współczesnej twórczości powinni wybrać się do sklepów muzycznych. Estonia słynie ze swoich tradycji śpiewaczych toteż oferta jest duża – od melodii ludowych, przez kompozycje klasyczne po piosenki rockowe i popowe. Estończycy są bardzo dumni ze swojego największego, święcącego na całym świecie tryumfy kompozytora Arvo Pärta. Kompozytor do perfekcji opanował wykorzystanie ciszy, spokoju i mistycyzmu w swojej twórczości.

Dodatkiem do wyżej wymienionych pamiątek mogą być estońskie słodycze. Najbardziej cenionym estońskim producentem jest Kalev. Wśród wyrobów tego producenta są czekolady, ciastka, cukierki i marcepan. Według lokalnej legendy receptura marcepanu miała został opracowana właśnie w średniowiecznym Tallinnie. Na Starym Mieście odwiedzić można Muzeum Marcepanu.

Hotele w Estonii

About Kazimierz Popławski

Twórca i redaktor naczelny portali Eesti.pl i PrzegladBaltycki.pl.