Home / Polityka / Kraje nordyckie / Atrakcje Danii

Atrakcje Danii

Jutlandia

Jutlandia Północna to przede wszystkim wspaniałe krajobrazy. Daleko na północy koło Skagen, spotykają się dwa morza, tworząc niepowtarzalny, malarski klimat. Tutaj leży również Aalborg i piękny Limfjorden, gdzie morze i fiord przeplatają się w zatokach i cieśninach. W głębi lądu przeważają łagodne krajobrazy ze wzgórzami pokrytymi wrzosem.

Jutlandia Południowo – Wschodnia to nie tylko miasta, atrakcje turystyczne ale również wspaniała natura. Ta część duńskiego wybrzeża ma swój własny charakter dzięki piaszczystym plażom i wydmom porośniętym różami.

W tym regionie Danii znajdują się również najciekawsze duńskie miasta. Arhus, drugie co do wielkości miasto w Danii, a także Centrum Morskie Kategat, malownicze Randers, Silkeborg jeden z najstarszych ośrodków handlowych Ebeltoft i miasto róż Mariager. Głębiej w stronę lądu leży Sehejland z wieloma dużymi i małymi jeziorami i najwyższym wzniesieniem Danii Yding Skovhej. W tych rejonach kraju łatwo można zapomnieć, że znajdujemy się w Danii.

Jutlandia Środkowa to kraina o pięknych, zróżnicowanych krajobrazach od płaskich żuław na zachodnim wybrzeżu po fiordy na północy. To tutaj położony jest również Legoland oraz Park Lwów w Givskud. Atrakcją samą w sobie jest miasto Kolding – ośrodek kultury i sztuki; znajdują się tutaj jedne z najznakomitszych muzeów Danii.

Region ten odznacza się malowniczym, pagórkowatym krajobrazem, urozmaiconym fiordami i piaszczystymi plażami. Sercem regionu jest średniowieczne miasteczko Vejle, zaś magnesem przyciągającym turystów leżący nieopodal Legoland.

Cały pas wybrzeża Jutlandii Zachodniej jest wspaniałą, długą i szeroką piaszczystą plażą, z małymi domami letniskowymi na wzgórzach. Tutaj przyjeżdżają amatorzy słońca, pasjonaci windsurfingu i golfa, lubiący piesze wędrówki i miłośnicy przyrody. Wzdłuż brzegów, fiordów i wokół miasta Esbjerg istnieją idealne warunki dla wędkarzy.

Esbjerg to największe miasto zachodniej Jutlandii, ma zaledwie sto lat i swoje znaczenie zawdzięcza rybołówstwu, miasto ma nawet swoje własne danie rybne zwane “bakskuld” (lekko solona, wędzona flądra). Pomnik “Ludzie nad morzem” przedstawiający cztery ogromne białe postacie stał się nowym symbolem miasta. Warto zobaczyć Muzeum Esbjerg, gdzie znajduje się ciekawa kolekcja bursztynów, a w Muzeum Sztuki zbiory sztuki nowoczesnej. W Muzeum Rybołówstwa i Żeglugi Morskiej są wystawy o rybach oraz akwarium.

Fionia

Odense, rodzinne miasto H.C. Andersena jest uroczym, idyllicznym miejscem zaskakującym wciąż nowymi atrakcjami. Warto posłuchać bezpłatnych koncertów jazzowych odbywających się na “Rynku Warzywnym”, czy odwiedzić Muzeum H.C. Adersena. Muzeum ostatnio wzbogaciło się o nową kolekcję oryginalnych manuskryptów, poematów i listów bajkopisarza, nie mówiąc o ogromnej ilości książek z pierwszymi publikacjami jego baśni. Te ogromne zbiory, liczące ponad 600 pozycji zostały przekazane prze Duńską rodzinę, która przez pokolenia zbierała pamiątki po Andersenie. Do najciekawszych obiektów należy rękopis napisanej w 1845 roku baśni “Dzwoneczek”.

Zelandia

Do Zelandii Północnej należy piękne wybrzeże, tzw. Duńska Riwiera, ciągnąca się od Kopenhagi po Helsingor. Tutaj znajduje się również muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana, dom pisarki Karen Blixen i najstarszy park rozrywki na świecie – Bakken. Wzdłuż 300 km linii brzegowej leżą same perełki: miasteczka Sletten, Taarbek, Humlebek, Hornbek, Gilleleje i inne. Północna Zelandia jest od stuleci miejscem letniego wypoczynku dla członków rodziny królewskiej. Dlatego w tej okolicy znajdują się barokowy pałac Fredensborg, okazały zamek Frederiksborg i zamek Hamleta Kronborg.

Zelandia Południowo-zachodnia może się poszczycić dwoma niewątpliwymi atrakcjami. Pierwsza z nich to wspaniałe zamki, druga to wspaniały most przez cieśninę Mały Bełt łączący z Fionią.

Region wokół miejscowości Skelskor nazywany jest “Krainą Chansa Christiana Andersena”. Powodem są wspaniałe zamki i rezydencje, w których często gościł bajkopisarz. Na przykład, w zamku Holsteinborg można zobaczyć dokładnie zachowaną pracownię pisarza. Wielkim atutem regionu Skelskor jest 142 km linii brzegowej, na którą składają się wspaniałe piaszczyste plaże, zatoczki z przystaniami jachtowymi, wreszcie ośrodki sportów wodnych – raj dla wielbicieli windsurfingu. Dla wielbicieli wodnych przejażdżek czeka statek Skjelskor V, którym można popłynąć na spacer po fiordzie, lub do Wielkiego Mostu.

Most stanowi ogromną atrakcję regionu miasta Korsor. Most jest drugim, co do wielkości na świecie mostem wiszącym, historię jego konstrukcji można obejrzeć w Centrum Wystawowym. Samo Korsor to urocze, stare miasto z zachowaną średniowieczną twierdzą.

Zelandia Południowa oraz wyspy Lolland, Falster i Mon to dużo zieleni, białe skały kredowe wznoszące się ponad niebieskim morzem i fakt, że region południowy jest najdalej na południe wysuniętą częścią Danii spowodowało, że obszar ten nazywany jest Morzem Południowym. Zarówno morze jak i plaże zostały uznane za najczystsze w Europie , ale turyści przyjeżdżają tutaj na pewno również dlatego, że w regionie tym można dużo zobaczyć i przeżyć.

O atrakcyjności tego regionu Danii na pewno decyduje BonBon-Land – najzabawniejsza na świecie kraina cukierków z 70 różnymi atrakcjami, Knuthenborg – największy w północnej Europie park krajobrazowy. Tu można przeżyć spotkanie z zebrami, lamami, żyrafami. Atrakcją Parku jest “Tygrysi gaj”, gdzie żyją groźne i wspaniałe tygrysy syberyjskie.

 

Źródło: VisitDenmark.com

About Partnerzy

Partnerzy
Zbiór artykułów udostępnionych przez instytucje i organizacje partnerskie.