Home / Blog / 20 lat minęło…

20 lat minęło…

20 sierpnia 1991 roku Estonia po półwiecznej okupacji sowieckiej odzyskała niepodległość. 20 lat, dokładnie tyle czasu minęło od tego dnia. Chciałoby się dodać jak jeden dzień…

W ciągu 20 lat Estonia z jednej z republik sowieckich stała się nowoczesnym i prężnie rozwijającym się krajem. Na początku lat 90. kraj zmagał się z ogromnymi problemami gospodarczymi i choć jeszcze wielokrotnie musiał przezwyciężyć trudności w drodze to standardów zachodnich to dziś można stwierdzić, że ten czas nie został przez Estończyków zmarnowany.

W ramach uroczystości upamiętniających tę wspaniałą rocznicę z rana odbyła się konferencja poświęcona i ostatnim 20 latom, i następnym 20. W telewizje można było obejrzeć ciekawy film dokumentalny „Śpiewająca Rewolucja” (ETV). Punktem kulminacyjnym będzie oczywiście tradycyjny koncert sierpniowy. „Vabaduse laul” rozpocznie się o godz. 17 czasu polskiego (18 w Estonii) – wystąpią gwiazdy estońskie i światowe, przemówienie wygłosi prezydent Toomas Hendrik Ilves. Wszystko to będzie można obejrzeć w estońskiej telewizji (http://live.err.ee/etv/).

A za nieco ponad tydzień wybory prezydenckie w Estonii, o których oczywiście będzie kilka słów również tutaj. Zapraszam wkrótce.

About Kazimierz Popławski

Twórca i redaktor naczelny portali Eesti.pl i PrzegladBaltycki.pl.